Biologicky vzaté sú motýle článkonožce, hmyz. Znie to sucho a absolútne to neobsiahne obrovskú variabilitu a neskutočnú krásu a prispôsobivosť motýľov. Týchto úchvatných tvorov lieta po svete viac ako 180 000 druhov. Väčšinu z nich ani neuvidíte – viac ako 145 000 druhov je nočných.

Zdroj: pixabay.com

Ale ako článkonožce triedy hmyz majú s ostatnými spoločné  znaky. Ich telo sa delí na hlavu, hruď a brucho. Majú tri páry článkovaných nôh a dva pára blanitých krídel – motýle ich majú pokryté šupinami, ktoré vznikli premenou z chĺpkov. A sú nádherné 🙂 – sú výrazne pigmentované a často krát vzniká ich úžasné sfarbenie lámaním sa svetla na maličkých plôškach. Majú systém vzdušníc, ktorými dýchajú.

Zdroj: pixabay.com

Motýle majú cicavé ústne orgány prispôsobené ich spôsobu získavania potravy – cucaniu šťavy z kvetov. Ciciak vznikol premenením sa čeľuste a dolnej pery. Zrejme od motýľov ľudia odkopírovali slamky na pitie nápojov ;-).Niektoré motýle ale cuciak nemajú – žijú veľmi krátko len z larválnych zásob. Na druhú stranu jestvujú aj motýle, ktoré majú hryzadlá a živia sa peľom.

Zdroj: pixabay.com

Nádherné na motýľoch je aj kúzlo – úplná premena z plaziacej sa húsenice na elegantne lietajúceho tvora. Motýle znášajú vajíčka – miniatúrne bodky, ktoré si niekedy ani len nevšimneme. Pri znášaní sú potiahnuté lepkavou hmotou, ktorá im umožní prilepiť sa na podklad. Z nich sa liahnu malé larvy – húsenice. Niekedy sú húsenice zaujímavejšie ako samotný motýľ :-). Húsenice vedia byť poriadne vyberavé a živia sa úzkym okruhom obľúbených rastlín. Húsenica sa poriadne vykŕmi a po niekoľkých zvliekaniach, 4-5, sa zakuklí. Znie to jednoducho, ale nie je :-D. Druhy motýľov sa rôznia už len v čase, po ktorom sa z vajíčok vyliahnu larvy. Čas, ktorý strávia v tele húsenice je tiež rozdielny. A vlastne je rozmanito dlhé i štádium kukly a dokonca aj život dospelého motýľa :-). Samotné zvliekanie si dokážete predstaviť, ak ste niekedy videli alebo čítali o zvliekaní hada. Vrchná, stará kože začne byť húsenici príliš tesná a húsenica sa jej zbaví – vrchná koža praskne a húsenica z nej vyvlečie s novou a mäkkou kožou, ktorá postupne spevnie.

Zdroj: pixabay.com

Zakuklenie húsenice je vlastne jej posledným zvliekaním – nádherne to môžete vidieť na tomto videu – kuklenie. Húsenica vlastne vyzlečie zo svojej poslednej húseničej kože ako kukla. Koža na chrbte pod vnútorným tlakom praskne a húsenica sťahmi tela ju zo seba zvlieka, akoby ste sa vy postupne a namáhavo vyzliekali z úzkych nohavíc. Stará koža sa zhrnie na vrchnom konci húsenice a tá sa vrtí, dokedy sa jej celkom nezbaví. Stará koža spadne na zem. Húsenica znehybnie a jej koža stuhne a stvrdne na pevný obal chrániaci vnútro. Húsenica sa vo vnútri zmení na kašovitú a celá sa premení – pretransformuje na vlastne celkom iného živočícha. Cez obal môžeme vidieť náznaky kresby budúcich krídel, bruška. Po úplnej premene tela praskne aj kukla a z nej na svet vylezie dospelý motýľ – zvlečie suchý obal kukly. Na svet prichádza s malinkými zvraštenými krídlami. Motýľ nasáva vzduch a krídla sa mu postupne narovnávajú, zväčšujú a spevnejú. Aj to si môžete pozrieť na peknom videu –zvliekanie.

Ornithoptera alexandrae (zdroj: wikimedia)

Denné motýle sa liahnu obvykle zrána a nočné pred večerom. Život dospelého motýľa je oveľa kratší ako život húsenice. V podstate už neprijíma potravu a nektár a šťavy, ktoré nasáva, mu slúžia len ako palivo na lietanie. Motýle jestvujú vo všetkých farbách a veľkostiach. Najmenší motýľ má iba 1,4 cm. Najväčším motýľom na svete je samička druhu Ornithoptera alexandrae – má rozpätie krídel až 31 cm.

Na Slovensku môžete vidieť od apríla do júna obrovského okáňa hruškového. Teda vidieť – je to nočný motýľ a pomerne vzácny. Je zákonom chránený. Môže byť veľký 15-20 cm a cez deň pôsobí nemotorne, dokonca vám môže vyliezť aj na ruku. Pri lete si ho môžete zameniť s netopierom. Jeho húsenica môže mať až 10 cm a je poriadne pažravá – aj musí byť, ak chce takto vyrásť 😀

Okaň hruškový (Zdroj: wikimedia)

V každom prípade sú motýle pozoruhodné tvory a určite sa im ešte budeme venovať.

Zatiaľ si môžete stiahnuť životný cyklus motýľa, pexeso motýle alebo siahnuť po našich trojzložkových kartách :-).